Aarhus

Gammel Horsensvej

Aarhus · 8310 - 8660 · Region Midtjylland

📍 8310 - 8660 📏 9.286 m 🏠 97 bygninger 🚊 1 linje i nærheden Mærke C gns.
28°C
Temperatur · 20. juni 2026
God
Luftkvalitet
Begrænset
Apotek
Gadenavn
Gammel Horsensvej
Kommune
Aarhus
Region
Region Midtjylland
47 / 100

Hvordan er livskvaliteten på Gammel Horsensvej?

47/100
47
Livskvalitet
Aarhus: 57
70
Boligkvalitet
Aarhus: 67
51
Gangbarhed
Aarhus: 50
52
Byliv
Aarhus: 56
44
Grønt
Aarhus: 66
20
Cykelbarhed
Aarhus: 32

Hvad kendetegner Gammel Horsensvej?

Beslutning
Hvad er det for en gade?gade præget af konnektivitet og flow frem for stilhed
Hvordan føles det at bo her?gade uden klare bymæssige fordele — bedst at se på stedet
Er det praktisk for faciliteter eller transport?9 faciliteter i nærområdet. 1 kollektiv linje inden for 500 meter.

Hvilke adresser har Gammel Horsensvej?

Kilde: DAWA
Adressegrundlag

Registrerede adresser38
Postnumre8310 - 8660
Samlet nummerintervalikke oplyst
Primært postområde8355 Solbjerg
8310 Tranbjerg Jpostområde registreret
8355 Solbjergpostområde registreret
8660 Skanderborgpostområde registreret

Hvem bor i nabolaget?

Kilde: Danmarks Statistik
DST Kommune Høj

Gammel Horsensvej hører administrativt under Aarhus. Aarhus har her en stille boligkontekst uden tydelige bymæssige eller landlige overvægt. Indkomstniveauet i nabolaget ligger omtrent på samme niveau som kommunegennemsnittet.

Indkomst, husstandsstørrelse og aldersfordeling beskriver kommunen, ikke selve gaden.

Nabolagslæsningblandet nabolag
Indkomst vs kommuneomtrent lig med Aarhus
Aldersprofilblandet aldersprofil
Gennemsnitsindkomst (kommune)281.588 kr.
Indbyggere (kommune)378.361
Husstandsstørrelse (kommune)-
65+ (kommune)15,4%

Se hele kommunens nøgletal på Aarhus-siden.

Hvad ligger omkring Gammel Horsensvej?

OpenStreetMap (Geofabrik snapshot)
OSM
🌳 Nærmeste park 73 m — kort gåafstand
💧 Vand Vand mindre end 100 m væk
🗺️ Områdetype 200 m Landbrugsområde
🚦 Kryds 31 kryds — meget travl gade
🚴 Cykelnet 200 m 2,2 km cykelinfrastruktur — meget stærk

Hvornår er husene på Gammel Horsensvej bygget?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR Høj
Bygninger i alt97
Gennemsnitligt byggeår1946
Gns. areal134,6 m²
Anvendelse overvejendeBlandet

Hvilke byggematerialer dominerer?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR

Materialefordeling for bygninger langs denne gade baseret på BBR-registret.

🧱 Ydervægge
Mursten
🏠 Tagdækning
Tegl
🔥 Varme
Olie

Hvor energieffektive er boligerne?

Kilde: Energistyrelsen
Energimærkning Høj

Gennemsnitligt energimærke for boliger på denne gade

A
B
C
D
E
F
G

Gennemsnitligt energimærke: C · 5 målte adresser

Hvilke faciliteter er der i nærheden?

Kilde: OpenStreetMap
Lav
🛒
Supermarkeder
3 inden for 800m
Caféer
1 inden for 800m
🌳
Parker
0 i nærheden
🏥
Faciliteter
9 faciliteter inden for 300m
🚉
Stoppesteder
6 stoppesteder inden for 500m
Energi
5 mærker målt

Hvordan er den offentlige transport?

Kilde: Rejseplanen GTFS
GTFS Høj
🚉 Nærmeste stoppested47 m
🚊 Linjer inden for 500m1
🚌 Stoppesteder inden for 500m6
🚲 Cykelbarhed20/100
🚶 Gangbarhed51/100
📶 Forbundethed55/100

Hvad man især mærker her

Gammel Horsensvej i Aarhus, Region Midtjylland, er en gade præget af konnektivitet og flow frem for stilhed. Gaden tæller 38 adresser og 97 bygninger, med rummelige boliger og en ældre men stadig blandet boligmasse. Boligprofilen passer bedst til familieegnede boliger.

Bolig og prisniveau

Ejendomsværdien kan på nuværende tidspunkt ikke sammenlignes tydeligt med kommunegennemsnittet. For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 3 supermarkeder, 1 café og 9 faciliteter. Gaden har brugbar kollektiv dækning med 1 linje og et nærmeste stoppested 47 m væk.

Vores læsning af denne gade

Alt i alt kommer denne gade ud på 47/100 for livskvalitet og 70/100 for boligkvalitet. For miljø og risiko mangler der stadig en del af konteksten, så dette afsnit bør læses med forbehold. Derfor er denne gade en mellemkategori — ingen af signalerne stikker tydeligt ud, og det handler i sidste ende om beliggenhed i kommunen.

Passer ofte bedre til:

  • interessant hvis du søger mere boligareal end gennemsnittet

Det skal du være opmærksom på:

  • der er ingen iøjnefaldende røde flag i de nuværende gadedata, men et besøg på stedet er altid det bedste tjek

Hvordan er Gammel Horsensvej sammenlignet med nabogaderne?

I nærheden
Aage Bergs Vejblandet bygade
Aage Jedichs Vejblandet bygade
Abildgadeblandet bygade

Ofte stillede spørgsmål

FAQ
Hvad er Gammel Horsensvej for en gade i Aarhus?
Gammel Horsensvej er en gade præget af konnektivitet og flow frem for stilhed. Gaden tæller 38 adresser og 97 bygninger, med rummelige boliger og en ældre men stadig blandet boligmasse.
Er Gammel Horsensvej praktisk for faciliteter og transport?
For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 3 supermarkeder, 1 café og 9 faciliteter. Gaden har brugbar kollektiv dækning med 1 linje og et nærmeste stoppested 47 m væk.

Kilder: DAWA · BBR · DST · OSM · Rejseplanen/GTFS · Open-Meteo vejr/luft