København

Nadine Gordimers Vej

København · 2300 · Region Hovedstaden

📍 2300 📏 271 m 🏠 2 bygninger 🚊 5 linjer i nærheden 🌳 Grænser op til en park Mærke G gns.
28°C
Temperatur · 20. juni 2026
Rimelig
Luftkvalitet
Begrænset
Apotek
Gadenavn
Nadine Gordimers Vej
Kommune
København
Region
Region Hovedstaden
74 / 100

Hvordan er livskvaliteten på Nadine Gordimers Vej?

74/100
74
Livskvalitet
København: 72
66
Boligkvalitet
København: 66
73
Gangbarhed
København: 86
83
Byliv
København: 84
70
Grønt
København: 69
83
Cykelbarhed
København: 66

Hvad kendetegner Nadine Gordimers Vej?

Beslutning
Hvad er det for en gade?relativt ny gade med en homogen, moderne boligmasse
Hvordan føles det at bo her?rolig hverdag med plads — passer til en mindre bymæssig profil
Er det praktisk for faciliteter eller transport?108 faciliteter i nærområdet. 5 kollektive linjer inden for 500 meter.

Hvilke adresser har Nadine Gordimers Vej?

Kilde: DAWA
Adressegrundlag

Registrerede adresser196
Postnumre2300
Samlet nummerintervalikke oplyst
Primært postområde2300 København S
2300 København Spostområde registreret

Hvem bor i nabolaget?

Kilde: Danmarks Statistik
DST Kommune Høj

Beboermiksen på Nadine Gordimers Vej i København ligger her i kommunens midterbælte. I København er kun 11,0% af befolkningen 65+, så aldersprofilen er forholdsvis ung på kommuneniveau. Indkomstniveauet i nabolaget ligger omtrent på samme niveau som kommunegennemsnittet.

Indkomst, husstandsstørrelse og aldersfordeling beskriver kommunen, ikke selve gaden.

Nabolagslæsningblandet nabolag
Indkomst vs kommuneomtrent lig med København
Aldersprofilrelativt ung beboerprofil
Gennemsnitsindkomst (kommune)295.836 kr.
Indbyggere (kommune)671.714
Husstandsstørrelse (kommune)-
65+ (kommune)11,0%

Se hele kommunens nøgletal på København-siden.

Hvad ligger omkring Nadine Gordimers Vej?

OpenStreetMap (Geofabrik snapshot)
OSM
🌳 Park Gaden grænser direkte op til en park
🌊 Kyst 1507 m til kysten
💧 Vand Vand mindre end 100 m væk
🗺️ Områdetype 200 m Boligområde
🚦 Kryds 3 kryds — almindelig færdsel
🚴 Cykelnet 200 m 2,1 km cykelinfrastruktur — meget stærk

Hvornår er husene på Nadine Gordimers Vej bygget?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR Lav
Bygninger i alt2
Gennemsnitligt byggeår2020
Gns. areal11.446 m² (inkl. erhverv)
Anvendelse overvejendeBlandet

Hvilke byggematerialer dominerer?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR

Materialefordeling for bygninger langs denne gade baseret på BBR-registret.

🧱 Ydervægge
Mursten
🔥 Varme
Fjernvarme

Hvor energieffektive er boligerne?

Kilde: Energistyrelsen
Energimærkning Middel

Gennemsnitligt energimærke for boliger på denne gade

A
B
C
D
E
F
G

Gennemsnitligt energimærke: G · 2 målte adresser

Hvilke faciliteter er der i nærheden?

Kilde: OpenStreetMap
Lav
🛒
Supermarkeder
6 inden for 800m
Caféer
30 inden for 800m
🌳
Parker
13 i nærheden
🚲
Cykelparkering
20 pladser inden for 300m
🏪
Butikker
1 butik inden for 300m
🏥
Faciliteter
108 faciliteter inden for 300m
🚉
Stoppesteder
6 stoppesteder inden for 500m
Energi
2 mærker målt

Hvordan er den offentlige transport?

Kilde: Rejseplanen GTFS
GTFS Høj
🚉 Nærmeste stoppested364 m
🚊 Linjer inden for 500m5
🚌 Stoppesteder inden for 500m6
🚲 Cykelbarhed83/100
🚶 Gangbarhed73/100
📶 Forbundethed75/100

Hvad man især mærker her

Nadine Gordimers Vej i København, Region Hovedstaden, er en relativt ny gade med en homogen, moderne boligmasse. Gaden tæller 196 adresser og 2 bygninger, med relativt rummelige boliger og en forholdsvis moderne boligmasse. Boligprofilen passer bedst til rummelige moderne boliger.

Bolig og prisniveau

Ejendomsværdien kan på nuværende tidspunkt ikke sammenlignes tydeligt med kommunegennemsnittet. For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 6 supermarkeder, 30 caféer og 108 faciliteter. Gaden har brugbar kollektiv dækning med 5 linjer og et nærmeste stoppested 364 m væk.

Vores læsning af denne gade

Alt i alt kommer denne gade ud på 74/100 for livskvalitet og 66/100 for boligkvalitet. For miljø og risiko mangler der stadig en del af konteksten, så dette afsnit bør læses med forbehold. Derfor passer denne gade især til beboere, der søger bymæssig bekvemmelighed: faciliteter, transport og bevægelse ligger her tættere på hinanden.

Passer ofte bedre til:

  • interessant hvis du søger mere boligareal end gennemsnittet
  • praktisk for beboere der virkelig bruger kollektiv transport i deres hverdag

Det skal du være opmærksom på:

  • der er ingen iøjnefaldende røde flag i de nuværende gadedata, men et besøg på stedet er altid det bedste tjek

Hvordan er Nadine Gordimers Vej sammenlignet med nabogaderne?

I nærheden
A.C. Meyers Vængefacilitetsrig bygade
Abildhøjblandet bygade
Abildvangblandet bygade

Ofte stillede spørgsmål

FAQ
Hvad er Nadine Gordimers Vej for en gade i København?
Nadine Gordimers Vej er en relativt ny gade med en homogen, moderne boligmasse. Gaden tæller 196 adresser og 2 bygninger, med relativt rummelige boliger og en forholdsvis moderne boligmasse.
Er Nadine Gordimers Vej praktisk for faciliteter og transport?
For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 6 supermarkeder, 30 caféer og 108 faciliteter. Gaden har brugbar kollektiv dækning med 5 linjer og et nærmeste stoppested 364 m væk.

Kilder: DAWA · BBR · DST · OSM · Rejseplanen/GTFS · Open-Meteo vejr/luft