København

Gammel Vartov Vej

København · 2900 · Region Hovedstaden

📍 2900 📏 450 m 🏠 35 bygninger 🚊 6 linjer i nærheden 🌳 8 parker / 6 cykelpladser 🌊 156 m til kysten Mærke E gns.
28°C
Temperatur · 20. juni 2026
Rimelig
Luftkvalitet
Begrænset
Apotek
Gadenavn
Gammel Vartov Vej
Kommune
København
Region
Region Hovedstaden
75 / 100

Hvordan er livskvaliteten på Gammel Vartov Vej?

75/100
75
Livskvalitet
København: 72
64
Boligkvalitet
København: 66
85
Gangbarhed
København: 86
88
Byliv
København: 84
70
Grønt
København: 69
72
Cykelbarhed
København: 66

Hvad kendetegner Gammel Vartov Vej?

Beslutning
Hvad er det for en gade?velforbundet boliggade med nem adgang til offentlig transport
Hvordan føles det at bo her?behageligt og rummeligt med en stille daglig rytme
Er det praktisk for faciliteter eller transport?137 faciliteter i nærområdet. 6 kollektive linjer inden for 500 meter.

Hvilke adresser har Gammel Vartov Vej?

Kilde: DAWA
Adressegrundlag

Registrerede adresser125
Postnumre2900
Samlet nummerintervalikke oplyst
Primært postområde2900 Hellerup
2900 Helleruppostområde registreret

Hvem bor i nabolaget?

Kilde: Danmarks Statistik
DST Kommune Høj

Gammel Vartov Vej kombinerer bolig med tilgængelighed og daglige faciliteter bedre end gennemsnittet inden for København. I København er kun 11,0% af befolkningen 65+, så aldersprofilen er forholdsvis ung på kommuneniveau. Indkomstniveauet i nabolaget ligger omtrent på samme niveau som kommunegennemsnittet.

Indkomst, husstandsstørrelse og aldersfordeling beskriver kommunen, ikke selve gaden.

Nabolagslæsningvelforbundet nabolag
Indkomst vs kommuneomtrent lig med København
Aldersprofilrelativt ung beboerprofil
Gennemsnitsindkomst (kommune)295.836 kr.
Indbyggere (kommune)671.714
Husstandsstørrelse (kommune)-
65+ (kommune)11,0%

Se hele kommunens nøgletal på København-siden.

Hvad ligger omkring Gammel Vartov Vej?

OpenStreetMap (Geofabrik snapshot)
OSM
🌳 Nærmeste park 134 m — kort gåafstand
🌊 Kyst Direkte ved kysten (156 m)
💧 Vand 199 m til nærmeste sø/kanal
🗺️ Områdetype 200 m Boligområde
🚦 Kryds 3 kryds — almindelig færdsel
🚴 Cykelnet 200 m 1254 m cykelinfrastruktur — stærk

Hvornår er husene på Gammel Vartov Vej bygget?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR Høj
Bygninger i alt35
Gennemsnitligt byggeår1940
Gns. areal526,8 m²
Anvendelse overvejendeBlandet

Hvilke byggematerialer dominerer?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR

Materialefordeling for bygninger langs denne gade baseret på BBR-registret.

🧱 Ydervægge
Mursten
🏠 Tagdækning
Tegl
🔥 Varme
Fjernvarme

Hvor energieffektive er boligerne?

Kilde: Energistyrelsen
Energimærkning Høj

Gennemsnitligt energimærke for boliger på denne gade

A
B
C
D
E
F
G

Gennemsnitligt energimærke: E · 7 målte adresser

Hvilke faciliteter er der i nærheden?

Kilde: OpenStreetMap
Lav
🛒
Supermarkeder
3 inden for 800m
Caféer
16 inden for 800m
🌳
Parker
8 i nærheden
🚲
Cykelparkering
6 pladser inden for 300m
🏪
Butikker
4 butikker inden for 300m
🏥
Faciliteter
137 faciliteter inden for 300m
🚉
Stoppesteder
12 stoppesteder inden for 500m
Energi
7 mærker målt

Hvordan er den offentlige transport?

Kilde: Rejseplanen GTFS
GTFS Høj
🚉 Nærmeste stoppested120 m
🚊 Linjer inden for 500m6
🚌 Stoppesteder inden for 500m12
🚲 Cykelbarhed72/100
🚶 Gangbarhed85/100
📶 Forbundethed80/100

Hvad man især mærker her

Gammel Vartov Vej i København, Region Hovedstaden, er en velforbundet boliggade med nem adgang til offentlig transport. Gaden tæller 125 adresser og 35 bygninger, med relativt rummelige boliger og en tydeligt ældre boligmasse. Boligprofilen passer bedst til mellemstore førkrigsejendomme.

Bolig og prisniveau

Ejendomsværdien kan på nuværende tidspunkt ikke sammenlignes tydeligt med kommunegennemsnittet. For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 3 supermarkeder, 16 caféer og 137 faciliteter. Tilgængeligheden er stærk: der er 6 kollektive linjer og 12 stoppesteder inden for 500 meter, med det nærmeste stoppested 120 m væk.

Vores læsning af denne gade

Alt i alt kommer denne gade ud på 75/100 for livskvalitet og 64/100 for boligkvalitet. For miljø og risiko mangler der stadig en del af konteksten, så dette afsnit bør læses med forbehold. Derfor passer denne gade især til beboere, der søger bymæssig bekvemmelighed: faciliteter, transport og bevægelse ligger her tættere på hinanden.

Passer ofte bedre til:

  • interessant hvis du søger mere boligareal end gennemsnittet
  • stærk hvis du gerne vil have daglige faciliteter inden for kort afstand
  • praktisk for beboere der virkelig bruger kollektiv transport i deres hverdag

Det skal du være opmærksom på:

  • der er ingen iøjnefaldende røde flag i de nuværende gadedata, men et besøg på stedet er altid det bedste tjek

Hvordan er Gammel Vartov Vej sammenlignet med nabogaderne?

I nærheden
A.C. Meyers Vængefacilitetsrig bygade
A.F. Beyers Vejfacilitetsrig bygade
A.L. Drewsens Vejfacilitetsrig bygade · roligere tilgængelighed

Ofte stillede spørgsmål

FAQ
Hvad er Gammel Vartov Vej for en gade i København?
Gammel Vartov Vej er en velforbundet boliggade med nem adgang til offentlig transport. Gaden tæller 125 adresser og 35 bygninger, med relativt rummelige boliger og en tydeligt ældre boligmasse.
Er Gammel Vartov Vej praktisk for faciliteter og transport?
For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 3 supermarkeder, 16 caféer og 137 faciliteter. Tilgængeligheden er stærk: der er 6 kollektive linjer og 12 stoppesteder inden for 500 meter, med det nærmeste stoppested 120 m væk.

Kilder: DAWA · BBR · DST · OSM · Rejseplanen/GTFS · Open-Meteo vejr/luft