København

Esther Ammundsens Vej

København · 2400 · Region Hovedstaden

📍 2400 🏠 4 bygninger 🚊 4 linjer i nærheden 🌳 21 parker / 14 cykelpladser
28°C
Temperatur · 20. juni 2026
Rimelig
Luftkvalitet
Begrænset
Apotek
Gadenavn
Esther Ammundsens Vej
Kommune
København
Region
Region Hovedstaden
73 / 100

Hvordan er livskvaliteten på Esther Ammundsens Vej?

73/100
73
Livskvalitet
København: 72
76
Boligkvalitet
København: 66
69
Gangbarhed
København: 86
80
Byliv
København: 84
70
Grønt
København: 69
86
Cykelbarhed
København: 66

Hvad kendetegner Esther Ammundsens Vej?

Beslutning
Hvad er det for en gade?kort, rolig boliggade med få men rummelige adresser
Hvordan føles det at bo her?rolig hverdag med plads — passer til en mindre bymæssig profil
Er det praktisk for faciliteter eller transport?64 faciliteter i nærområdet. 4 kollektive linjer inden for 500 meter.

Hvilke adresser har Esther Ammundsens Vej?

Kilde: DAWA
Adressegrundlag

Registrerede adresser31
Postnumre2400
Samlet nummerintervalikke oplyst
Primært postområde2400 København NV
2400 København NVpostområde registreret

Hvem bor i nabolaget?

Kilde: Danmarks Statistik
DST Kommune Høj

Beboermiksen på Esther Ammundsens Vej i København ligger her i kommunens midterbælte. I København er kun 11,0% af befolkningen 65+, så aldersprofilen er forholdsvis ung på kommuneniveau. Indkomstniveauet i nabolaget ligger omtrent på samme niveau som kommunegennemsnittet.

Indkomst, husstandsstørrelse og aldersfordeling beskriver kommunen, ikke selve gaden.

Nabolagslæsningblandet nabolag
Indkomst vs kommuneomtrent lig med København
Aldersprofilrelativt ung beboerprofil
Gennemsnitsindkomst (kommune)295.836 kr.
Indbyggere (kommune)671.714
Husstandsstørrelse (kommune)-
65+ (kommune)11,0%

Se hele kommunens nøgletal på København-siden.

Hvornår er husene på Esther Ammundsens Vej bygget?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR Middel
Bygninger i alt4
Gennemsnitligt byggeår1995
Gns. areal396,8 m²
Anvendelse overvejendeBlandet

Hvilke byggematerialer dominerer?

Kilde: BBR / Datafordeler
BBR

Materialefordeling for bygninger langs denne gade baseret på BBR-registret.

🧱 Ydervægge
Mursten
🏠 Tagdækning
Tegl
🔥 Varme
Fjernvarme

Hvilke faciliteter er der i nærheden?

Kilde: OpenStreetMap
Lav
🛒
Supermarkeder
2 inden for 800m
Caféer
5 inden for 800m
🌳
Parker
21 i nærheden
🚲
Cykelparkering
14 pladser inden for 300m
🏪
Butikker
2 butikker inden for 300m
🏥
Faciliteter
64 faciliteter inden for 300m
🚉
Stoppesteder
7 stoppesteder inden for 500m

Hvordan er den offentlige transport?

Kilde: Rejseplanen GTFS
GTFS Høj
🚉 Nærmeste stoppested234 m
🚊 Linjer inden for 500m4
🚌 Stoppesteder inden for 500m7
🚲 Cykelbarhed86/100
🚶 Gangbarhed69/100
📶 Forbundethed70/100

Hvad man især mærker her

Esther Ammundsens Vej i København, Region Hovedstaden, er en kort, rolig boliggade med få men rummelige adresser. Gaden tæller 31 adresser og 4 bygninger, med relativt rummelige boliger og en forholdsvis moderne boligmasse. Boligprofilen passer bedst til rummelige moderne boliger.

Bolig og prisniveau

Ejendomsværdien kan på nuværende tidspunkt ikke sammenlignes tydeligt med kommunegennemsnittet. For daglige indkøb og hurtige stop er denne gade relativt godt dækket: inden for gangafstand ligger 2 supermarkeder, 5 caféer og 64 faciliteter. Gaden har brugbar kollektiv dækning med 4 linjer og et nærmeste stoppested 234 m væk.

Vores læsning af denne gade

Alt i alt kommer denne gade ud på 73/100 for livskvalitet og 76/100 for boligkvalitet. For miljø og risiko mangler der stadig en del af konteksten, så dette afsnit bør læses med forbehold. Derfor er denne gade særligt brugbar for cyklister og pendlere, der både vil have cykelinfrastruktur og kollektiv adgang.

Passer ofte bedre til:

  • interessant hvis du søger mere boligareal end gennemsnittet
  • praktisk for beboere der virkelig bruger kollektiv transport i deres hverdag

Det skal du være opmærksom på:

  • energimærkebilledet er stadig begrænset, så boligmassens bæredygtighed er mindre klart læsbar

Hvordan er Esther Ammundsens Vej sammenlignet med nabogaderne?

I nærheden
A.C. Meyers Vængefacilitetsrig bygade
Abildhøjblandet bygade
Abildvangblandet bygade

Kilder: DAWA · BBR · DST · OSM · Rejseplanen/GTFS · Open-Meteo vejr/luft